Türkiye Cumhuriyeti

Atina-Pire Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Duyuru -anayasa Değişikliği Halkoylaması-adres Beyanı Ve İtiraz Süreci , 16.02.2017

Ülkemizde 16 Nisan 2017 tarihinde gerçekleştirilecek Anayasa Değişikliği Halkoylamasında oy kullanacak vatandaşlarımıza ilişkin yurtdışı ilçe seçim kütüğü 18 Şubat Cumartesi günü saat 18:00'de (TSİ) ilan edilecektir.

Yurtdışında yaşayan seçmenler yurtdışı ilçe seçim kütüğüne kayıtlı olup olmadıklarını www.ysk.gov.tr adresinden kontrol edebilmekte ve 18 Şubat saat 08:00 (TSİ) ile 26 Şubat saat 17:00 (TSİ) arasında Dış Temsilciliklerimize şahsen başvurarak itiraz edebilmektedirler.

15 Şubat Çarşamba günü saat 17:00 (TSİ) ile 18 Şubat tarihleri arasında yapılacak adres beyanı başvuruları da itiraz başvurusu kapsamında kabul edilerek aynı işleme tabi tutulacaktır. Başvuruların şahsen yapılması zorunludur. Vatandaşlarımızın itiraz başvurusu sırasında nüfus cüzdanı veya pasaportlarını yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.

İtiraz süresi bittikten sonra yapılan adres beyanı başvuruları kabul edilebilmekle birlikte, sözkonusu adres değişiklikleri yurtdışı seçmen kütüğüne yansımayacaktır.

Halkoylaması süreci ile seçmen işlemleri hakkında Yüksek Seçim Kurulu’nun http://www.ysk.gov.tr adresli internet sayfasından ayrıntılı bilgi edinilmesi mümkündür. Vatandaşlarımız ayrıca, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından oluşturulan +90 444 99 75 numaralı ''Yurt Dışı Seçmen Çağrı Merkezi''ni arayabilirler. Çağrı Merkezi 17 Şubat'a kadar hafta içi hergün Türkiye saati ile 09:00 - 18:00, 17 Şubat - 17 Nisan 2017 tarihleri arasında ise 24 saat Türkçe hizmet verecektir.

Vatandaşlarımızın Halkoylaması için hangi tarihlerde Temsilciliğimizde oy kullanacağı henüz kesinlik kazanmamıştır.

Halkoylamasına ilişkin güncel bilgiler Başkonsolosluğumuzun internet ve facebook sayfalarında paylaşılmaya devam edilecektir.

Saygıyla duyurulur.