Türkiye Cumhuriyeti

Atina-Pire Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Başkonsolosluğumuzun Palea Fokea'daki İstanbullu Yaşlılar Yurdu'nu Ziyareti , 19.10.2012

T.C. Atina-Pire Başkonsolosu Nurdan Altuntaş ve Başkonsolos Yardımcısı Süalp Erdoğan 12 Ekim 2012 tarihinde Palea Fokea (Eski Foça) semtinde bulunan “Istanbullu Yaslılar Yurdu” nu ziyaret etmişlerdir.

 

1986 yılında açılan Yaslılar Yurdunda halen 44 Türk vatandası misafir edilmektedir. Yurtta misafir edilen en yaslı vatandasımız 101, en genç vatandasımız ise 67 yasındadır.

 

Dernegin kurucularının ve hayırseverlerin, yaslılar yurduna bagısladıkları gayrimenkullerden elde edilen gelirler, Istanbullu hayırseverlerin yaptıkları bagıslar ve gönüllülerin katkıları ile faaliyetlerini sürdüren Yaslılar Yurdu, hibe yoluyla elde edilmis 5000 metrekare büyüklügünde bir arazi içine insa edilmis üç katlı bir binada faaliyet göstermektedir. 50 kisilik

kapasitesi bulunan yurtta 16 personel hizmet vermektedir.

 

Ziyaret çerçevesinde, yurtta kalan tüm vatandaslarımızla görüsülmüs, kendilerine çiçek hediye edilerek, sohbet edilmistir. Yurda Baskonsoloslugumuzca ilk kez bir ziyarette bulunulması nedeniyle vatandaslarımız memnuniyetlerini ifade etmişlerdir.

 

Ziyaretle ilgili basında yer alan yazı ve fotoğraflara aşağıdaki linklerden ulaşmak mümkündür.

http://www.cihan.com.tr/photo/Istanbullular-Huzurevi- CHODE3OTgzLzQvMjQvMC8y?photoId=2190788#

 

http://www.cihan.com.tr/video/Atina-Pire-Baskonsolosu-Altuntas-in-huzurevi-ziyareti-Rumlari-duygulandirdi-CHODE3OTgzLzAvMi8w

Ziyaretle ilgili televizyon haberin linki ise aşağıdadır:

 

http://tvarsivi.com/player.php?i=2012100460927