Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Karti (tckk) Başvurulari İle İlgili Duyuru

Atina - Pire Başkonsolosluğu 18.04.2018

Değerli vatandaşlarımız,

Başkonsolosluğumuzca yeni (çipli) Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı (TCKK) başvuruları alınmaya başlanmıştır. T.C. Kimlik Kartları vatandaşlarımıza aynı gün teslim edilmeyecek olup, sözkonusu kartlar Başkonsolosluğumuzda başvurunun alınmasını müteakip, e-pasaportlarda olduğu gibi ülkemizde tanzim edilecek ve Başkonsolosluğumuza posta yoluyla gönderilecektir. Bu süreç yaklaşık 10 gün alabilmektedir. Kimlik kartları, başvuru sahibi veya başvuru sırasında başvuru formlarında belirtilen kişiler tarafından Başkonsolosluğumuzdan teslim alınmalıdır.

Diğer konsolosluk işlemlerinde olduğu gibi, TCKK başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşlarımızın www.konsolosluk.gov.tr
web adresi üzerinden “Nüfus” sekmesi altından randevu almak suretiyle, 09:00-12:00 saatleri arasında Başkonsolosluğumuza şahsen gelerek başvuru yapmaları mümkündür. Tek bir randevuyla tüm aile bireylerinin işlemleri ya da birden fazla işlem yapılamayacaktır. Bu çerçevede, her başvuru sahibi adına ve her bir işlem için ayrı ayrı randevu alınması gerekmektedir.

Başvuru için gerekli olan belgeler:

- Mevcut nüfus cüzdanı,

- Kaybından dolayı yeni "Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı" çıkarmak isteyen vatandaşlarımızın başvuru sırasında kendilerini tanıtıcı bir belge (Uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, askeri kimlik kartı, basın kartı) ibraz etmeleri gerekmektedir.

- Son 6 ay içinde çekilmiş 2 adet renkli biyometrik fotoğraf (50 mm x 60 mm
ebatlarında, arka fon beyaz ve desensiz olmalı, yüzde herhangi bir mimik, leke ve parlama veya iz içermememelidir).

(15 yaşın altındaki çocuklar için fotoğraf gerekli değildir, ancak kimlik, seyahat belgesi olarak da kullanılacaksa, 15 yaş altındaki çocuklar için de başvuruya fotoğraf eklenmektedir. Öte yandan, başvuran tarafından talep edilmesi halinde her yaş grubundaki çocuğun kimlik kartı fotoğraflı olarak düzenlenebilecektir. On beş yaşından büyük olup fotoğrafsız eski tip nüfus cüzdanı sahibi olan ve T.C. pasaportu olmayan vatandaşlarımızın, yeni tip kimlik kartı başvurusu sırasında anne veya babasının yanında bulunması gerekmektedir).

18 yaşından küçüklerin kimlik kartı taleplerinde anne veya babanın ya da yasal temsilcisinin başvuruda hazır bulunması gerekir. 15 yaşından büyük herkesin kimlik kartında parmak izi bilgisi ve fotoğraf bulunması gerektiğinden başvuru sahibinin de başvuru esnasında hazır bulunması gerekmektedir.

- 2018 yılı için mevcut tarife ücretleri aşağıda sunulmaktadır.

Kart ücreti: 4,1 Avro
Posta harcı: 3 Avro
Kimliğin kaybı durumunda ceza harcı: 4,1 Avro

Dolayısıyla değiştirme/yenileme amacıyla veya ilk defa yapılan TCKK başvurularında vatandaşlarımızın 7,1 Avro; kimliklerinin kaybı durumunda ise 11,20 Avro ücret başvuru esnasında tahsil edilecektir.

Başkonsolosluğumuz personeli tarafından başvuru sırasında kimlik bilgileriniz kontrol edilmekte ve gereken alanlarda güncellemeler gerçekleştirilmektedir. Başvuru formuna tatbiki imzanız alınmakta, fotoğrafınız taranmakta, parmak iziniz alınarak müracaatınız tamamlanmaktadır. Bu esnada kapalı PIN zarfınızda bulunan 6 haneli şifreniz teslim edilmektedir. Kişisel verilere ulaşımı sağlayan PIN kodunuz, kimlik kartınızın teslimini takiben aktif hale getirilmektedir.

Kimlik kartlarının dağıtım süreci tamamlanıncaya kadar mevcut nüfus cüzdanları vatandaşlarımızın iş ve işlemlerinin yürütülmesinde geçerliliğini koruyacaktır.

Başvuru sahipleri 3 ay içinde kart teslim almaya gelmemişler ise, kimlik kartları iptal edilir. Bu şekilde iptal olan başvurulardan alınan ücretler iptal ve iade edilmez.

Kimlik kartı başvurularının Türkiye’den de yapılması mümkündür.

Eski tip nüfus cüzdanları, 2020 yılı sonuna kadar geçerliliğini koruyacaktır.

Kimlik Kartları konusunda ayrıntılı bilgi İçişleri Bakanlığı, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün aşağıdaki internet sitesinden edinilebilir.

“https://www.nvi.gov.tr/hakkimizda/projeler/tc-kimlik-karti/turkiye-cumhuriyeti-kimlik-karti”

Saygıyla duyurulurPazartesi - Cuma

8:30 - 12:00

Başvuru saatleri: 08:30 - 12:00
2.3.2020 Temiz Pazartesi (Dini gün)
25.3.2020 Ulusal Bağımsızlık Günü (Milli gün)
17.4.2020 20.4.2020 Paskalya
1.5.2020 Emek ve Dayanışma Günü
8.6.2020 Kutsal Ruh Bayramı (Dini gün)
31.7.2020 Kurban Bayramı'nın birinci günü
28.10.2020 Ohi günü (Milli gün)
29.10.2020 Cumhuriyet Bayramı
25.12.2020 26.12.2020 Noel