Türkiye Cumhuriyeti

Atina-Pire Başkonsolosluğu

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Tanzanya Dışişleri Ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Bernard Membe’nin Ülkemize Gerçekleştireceği Ziyaret Hk. , 07.05.2014

No: 141, 7 Mayıs 2014

Tanzanya Dışişleri  ve Uluslararası İşbirliği Bakanı  Bernard Membe Sayın Bakanımızın vaki davetine icabetle 7-9 Mayıs tarihlerinde Türkiye’ye bir ziyaret gerçekleştirecektir. 

Tanzanya’dan Türkiye’ye Dışişleri Bakanı düzeyinde ilk defa gerçekleştirilecek sözkonusu ikili resmi  ziyaret sırasında,   8 Mayıs 2014 tarihinde Sayın Bakanımız ile  mevkidaşı arasında ikili ve  bölgesel konuların ele alınacağı görüşmelerin yapılması,  bilahare heyetin Ankara’da  çeşitli resmi temaslarda bulunması, 9 Mayıs  tarihinde ise İstanbul’a geçerek işadamlarımız ile biraraya gelmesi planlanmaktadır. 

Doğu Afrika’nın önde gelen ülkelerinden biri olan, Doğu Afrika Topluluğunun merkezine sahipliği yapan,  istikrarı ve demokratik uygulamalarıyla bölgesinde örnek teşkil eden bir ülke konumundaki Tanzanya  ile ikili ilişkilerimiz, Büyükelçiliğimizin bu ülkede 2012 yılı başında faaliyete geçmesiyle hızlı bir ilerleme sürecine girmiştir.  Ziyaret sırasında ayrıca  Tanzanya’nın Ankara’da Büyükelçilik açma iradesini bildirmesi beklenmektedir.

Ziyaret, Afrika Birliği’nin stratejik ortağı konumunda olan Türkiye’nin kıta ülkeleriyle son yıllarda gelişen ilişkilerinin ve  artan ikili temaslarının somut bir sonucunu teşkil edecek ve Tanzanya ile ikili işbirliğimizin her alanda daha ileriye götürülmesine katkı sağlayacaktır.