Türkiye Cumhuriyeti

Atina-Pire Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

E-pasaportlarla İlgili Duyuru , 31.05.2010

TÜRKİYE CUMHURİYETİ ATİNA-PİRE BAŞKONSOLOSLUĞU DUYURUSU

No:2                                                                                                          31 Mayıs 2010

            Değerli Vatandaşlarımız,

Türkiye Cumhuriyeti İçişleri ve Dışişleri Bakanlıkları tarafından yürütülen ortak çalışma sonucunda, biyometrik özelliklere sahip e-Pasaportlar 1 Haziran 2010 tarihinden itibaren kullanıma sunulacaktır.

Vatandaşlarımız e-Pasaport başvurularını ülkemizde 81 il ve 110 ilçe Emniyet Müdürlüklerine, yurt dışında ise bağlı bulundukları Başkonsolosluklara yapabileceklerdir.

e-Pasaport uygulaması konusunda vatandaşlarımızı bilgilendirmek amacıyla hazırlanan e-Pasaport web sitesi www.epasaport.gov.tr adresinde hizmete sunulmuştur.

Mevcut “eski tip” pasaportlar, uluslararası anlaşmalar gereğince 24 Kasım 2015 tarihine kadar geçerli olacaktır. Bu nedenle mevcut pasaportlar, geçerlilik süresi bitinceye kadar kullanılabilecektir.

Kullanılabilir (yıpranmamış) durumda olan ve temdit (uzatma) sayfası bulunan “eski tip” pasaportların geçerlilik sürelerini  2010 yılının sonuna kadar 1 Nisan 2015 tarihini geçmeyecek şekilde uzattırmak mümkün olacaktır.

Başkonsolosluğumuzca alınan e-Pasaport başvuruları, Türkiye’ye anında iletilecek ve hazırlanan e-Pasaportlar ilgililerce teslim alınmak üzere Başkonsolosluğumuza gönderilecektir. Bu nedenle başvuru tarihinden itibaren pasaportun sahibine teslim edilmesinin ortalama 8 ila 12 günlük bir zaman alması öngörülmektedir.

e-Pasaportlarda temdit (uzatma) imkanı bulunmamaktadır. e-Pasaportların süresi bittiğinde yeni bir pasaport defteri tanzim edilmesi gerekmektedir.

Saygıyla duyurulur.