Yeni Tip Koronavirüsle (covid-19) Mücadele Kapsamında Yunanistan’da Alınan İlave Tedbirler

Atina - Pire Başkonsolosluğu 19.03.2020

Değerli vatandaşlarımız,

Yeni koronavirüsle(COVID-19)mücadele kapsamında Yunan makamları bir dizi ilave önlem açıklamıştır. Bu çerçevede;

I. Ülkeye Giriş Sınırlamaları ve Ulaşım bakımından güncel durum şu şekildedir:

Yunanistan, 18 Mart 2020 tarihinden bu yana AB ülkesi vatandaşı olmayanların Yunanistan’a girişine izin vermemektedir.Bu durumun birtakım istisnaları bulunmaktadır.

Bir AB ülkesinde ya da Schengen Bölgesinde yer alan ülkelerde oturma iznine sahip olan üçüncü ülke vatandaşları, yük taşımacılığı yapan kamyon şoförleri ile yardımcıları (şoförün yanında seyahat etmeleri elzemse), transit geçiş yapan yolcular, bu uygulamanın dışında tutulmaktadır.

Sözkonusu geçici giriş yasağının kapsamında bulunan kişilerin, Türkiye’deki Yunanistan Büyükelçiliği veya Başkonsolosluklarına başvurarak, özel durumları dolayısıyla bu uygulamadan muaf tutulma talebinde bulunabilecekleri anlaşılmaktadır.

Ayrıca, Yunanistan'a giriş yapacak kişilerin 14 gün boyunca kendilerini karantinaya almaları zarureti bulunmaktadır.

Yunanistan’a girişine izin verilen istisnai kategoride bulunan vatandaşlarımız ile ülkeden ayrılmak isteyen vatandaşlarımızın, iki ülke arasındaki uçuşların güncel durumunu ve Yunan makamlarının resmi açıklamalarını yakından takip etmeleri önem taşımaktadır.

***Ülkemiz ile Yunanistan arasındaki THY uçuşları (Atina-İstanbul ve Selanik-İstanbul) halihazırda devam etmekte olup, Yunanistan’da öğrenci veya turist statüsünde bulunup, ülkemize dönmek isteyen vatandaşlarımızın bu uçuşlarla Yunanistan’dan ayrılmaları mümkündür.***Pegasus Havayolları, uçuşlarını Mayıs ayına kadar askıya almıştır. Yerel Yunan şirketi Aegean Havayolları da ülkemizle karşılıklı uçak seferlerini durdurmuştur.

Öte yandan, Yunanistan’la ortak kara sınırımızdakiİpsala-Kipi ve Pazarkule-Kastanies sınır kapıları 18 Mart 2020 tarihinden bu yana bazı istisnai haller haricinde yolcu trafiğine kapatılmıştır. Sınır kapılarındaki yük taşımacılığına ise bir kısıtlama getirilmemiştir.

Ayrıca, Yunanistan'dandeniz vasıtalarıyla gerçekleştirilen karşılıklı yolcu seferleri geçici olarak durdurulmuştur.Halihazırda hiçbir Yunan adasından deniz yoluyla ülkemize ulaşım imkanı bulunmamaktadır.Kruvaziyer gemileri ve turist teknelerinin Yunan limanlarına bağlanmaları yasaklanmıştır.

Yunanistan, 14 Mart 2020 tarihi itibarıyla İtalya ve 15 Mart 2020 tarihi itibarıyla Arnavutluk, İspanya ve Kuzey Makedonya’yla tüm yolcu uçuşlarını durdurmuş bulunmaktadır.

Yunanistan, sınır komşuları olan Arnavutluk ve Kuzey Makedonya ile olan kara sınır kapılarını 15 Mart 2020 itibarıyla kapatmıştır. Yunanistan, karantina altında bulunan İtalya’yla deniz bağlantılarını da askıya almıştır.

Yunanistan içindeki seyahat düzenlemeleri açısından bakıldığında, ülke içinde uçak, tren, metro ve otobüs seferlerisefer sayıları azaltılmış olmakla birliktedevam etmektedir. Bugün yapılan açıklamada, ülke içindeki metro ve tramvayların gece seferlerinin durdurulacağı belirtilmiştir.

Ayrıca, Atina’nın merkezinde trafik sıkışıklığının önüne geçilebilmesi için uygulanmakta olan, plaka sınırlamaları, Nisan ayı sonuna kadar askıya alınmıştır.

II. Hizmetler Bağlamında güncel durum ise şu şekildedir:

Yerel yönetimlerin sağladığı hizmetler de dahil olmak üzere, bazı kamu hizmetlerinde sınırlamaya gidilmiştir.

Süpermarketler, eczaneler, akaryakıt istasyonları ile gıda perakendecileri haricindeki, tüm ticari dükkânlar, 18 Mart tarihinden itibaren 15 gün süreyle kapalı kalacaktır.

III. Karantina Uygulanan Bölgeler

Ülke genelinde bir karantina bulunmamaktadır. Hâlihazırda Kozani İlinin Voio Belediyesine bağlı Damaskina ve Dragassia köylerinde karantina uygulaması sürdürülmektedir.

IV. Başkonsolosluklarımızın Mesai Düzeni Bağlamında Alınan Tedbirler:

Yunan makamlarının,virüsün yayılmasının önüne geçilmesi amacıyla yaptıkları, mecbur kalmadıkça evden çıkmama yönündeki telkinleridoğrultusunda, Yunanistan’dakiBaşkonsolosluklarımız, sadece acil işlemler için şahsi müracaat kabul etmektedir.

Bu çerçevede;

- Kendisini rahatsız hisseden veya hastalık belirtisi gösteren ziyaretçilerin Başkonsolosluklarımıza gelmemelerini,

-Zorunlu hallerde sadece işlem sahiplerinin Başkonsolosluklarımıza gelmeleri ve beraberlerinde refakatçi bulundurmamalarını,

- Kronik hastalığı olan ve/veya ileri yaştaki müracaat sahiplerinin mümkünse Başkonsolosluklarımızı ziyaretlerini, salgının bitimine kadar ertelemelerini önemle rica ederiz.

İçinden geçilen bu olağanüstü dönemde Başkonsolosluklarımıza aşağıda kayıtlı numaralardan erişilmesi mümkündür. Sözkonusu numaralar, 7/24 çalışır durumdadır. Gerektiği takdirde, Başkonsolosluklarımızla e-posta ve sosyal medya hesapları üzerinden mesajla da iletişim kurulabilir.

Atina Pire Başkonsolosluğu00 30 694 656 48 70

Gümülcine Başkonsolosluğu00 30 694 277 93 33

Rodos Başkonsolosluğu00 30 694 000 63 88

Selanik Başkonsolosluğu00 30 697 026 05 65

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı/

Konsolosluk Çağrı Merkezi 00 90 312 292 29 29

V.COVID-19’la mücadele kapsamında ülkemizce alınan tedbirlerin aşağıdaki internet adresinden takip edilmesi mümkündür:https://hsgm.saglik.gov.tr/tr/covid19

Saygıyla duyurulur.

Pazartesi - Cuma

8:30 - 12:00

Başvuru saatleri: 08:30 - 12:00
2.3.2020 Temiz Pazartesi (Dini gün)
25.3.2020 Ulusal Bağımsızlık Günü (Milli gün)
17.4.2020 20.4.2020 Paskalya
1.5.2020 Emek ve Dayanışma Günü
8.6.2020 Kutsal Ruh Bayramı (Dini gün)
31.7.2020 Kurban Bayramı'nın birinci günü
28.10.2020 Ohi günü (Milli gün)
29.10.2020 Cumhuriyet Bayramı
25.12.2020 26.12.2020 Noel