Yeni Koronavirüsle (covid-19) Mücadele Kapsaminda Yunanistan’da Alinan İlave Tedbirler

Atina - Pire Başkonsolosluğu 18.03.2020

Değerli vatandaşlarımız,

Yenikoronavirüsle(COVID-19)mücadele kapsamında Yunan makamlarıbir dizi ilave önlem açıklamıştır. Bu çerçevede;

I.Ülkeye GirişSınırlamalarıveUlaşım bakımından güncel durum şu şekildedir:

Bugün (18 Mart) sabah saat 06.00’dan itibaren AB ülkesivatandaşı olmayanların Yunanistan’a girişine izin verilmemektedir. Bu durumun birtakım istisnaları bulunmaktadır.

Bir AB ülkesinde ya da Schengen Bölgesinde yer alan ülkelerde oturma iznine sahip olan üçüncü ülke vatandaşları, yük taşımacılığı yapan kamyon şoförleri ile yardımcıları (şoförün yanında seyahat etmeleri elzemse), transit geçiş yapan yolcular, bu uygulamanın dışında tutulmaktadır.

Sözkonusu geçici giriş yasağının kapsamında bulunan kişilerin, Türkiye’deki Yunanistan Büyükelçiliği veya Başkonsolosluklarına başvurarak, özel durumları dolayısıyla bu uygulamadan muaf tutulma talebinde bulunabilecekleri anlaşılmaktadır.

Ayrıca, Yunanistan'a giriş yapacak kişilerin14gün boyunca kendilerini karantinaya almaları zarureti bulunmaktadır.

Yunanistan’a girişine izin verilen istisnai kategoride bulunan vatandaşlarımız ile ülkeden ayrılmak isteyen vatandaşlarımızın, iki ülke arasındaki uçuşların güncel durumunu yakından takip etmeleri önem taşımaktadır. Nitekim, Türkiye’ye de uçuşları bulunan yerel Yunan şirketi Aegean Havayolları, bugün yaptığı açıklamayla ülkemizle karşılıklı uçak seferlerini durdurduğunu açıklamıştır.

***Ülkemiz ile Yunanistan arasındaki THY uçuşları (Atina-İstanbul ve Selanik-İstanbul) halihazırda devam etmekte olup, Yunanistan’da öğrenci veya turist statüsünde bulunup, ülkemize dönmek isteyen vatandaşlarımızın bu uçuşlarla Yunanistan’dan ayrılmaları mümkündür.***

Öte yandan, Türkiye-Yunanistan arasındaki İpsala-Kipi sınır kapısı faaliyetlerini sürdürmektedir. Bununla birlikte, kapıda, AB üyesiülkevatandaşı olmayanların Yunanistan’a girişine izin verilmemesi yönündeki direktif kapsamındabazı kısıtlamalar uygulanmaktadır.Bu kısıtlamalar nedeniyle Türkiye-Yunanistan arasındaki otobüs seferleri iptal edilmiş durumdadır. Kargo ve yük taşımacılığı ise sürmektedir.

Keza,Ege adaları ile ülkemiz arasındaki deniz ulaşımıda15 Mart itibarıyla tamamen durdurulmuş bulunmaktadır.Hâlihazırdahiçbir Yunan adasından deniz yoluyla ülkemize ulaşımimkânı bulunmamaktadır.

Yunanistan,14 Mart tarihi itibarıylaİtalyave 15 Mart tarihiitibarıyla Arnavutluk, İspanya ve Kuzey Makedonya’yla tüm yolcuuçuşlarınıdurdurmuşbulunmaktadır.

Yunanistan,sınırkomşuları olan Arnavutluk ve Kuzey Makedonya ileolan kara sınır kapılarını 15 Mart itibarıyla kapatmıştır.

Yunanistan, karantina altında bulunan İtalya’yla deniz bağlantılarını da askıya almıştır.

Yunanistan içindeki seyahat düzenlemeleri açısından bakıldığında,ülke içinde uçak, tren ve otobüs seferlerisefer sayıları azaltılmış olmakla birliktedevam etmektedir.

Ayrıca, Atina’nın merkezinde trafik sıkışıklığının önüne geçilebilmesi için uygulanmakta olan, plaka sınırlamaları, Nisan ayı sonuna kadar askıya alınmıştır.

II.Hizmetler Bağlamında güncel durumiseşu şekildedir:

Yerel yönetimlerin sağladığı hizmetler de dahil olmak üzere, bazı kamu hizmetlerinde sınırlamaya gidilmiştir.

Süpermarketler,eczaneler, akaryakıt istasyonları ile gıda perakendecileriharicindeki, tümticaridükkânlar, 18 Mart tarihinden itibaren15 gün süreyle kapalı kalacaktır.

III. Karantina Uygulanan Bölgeler

Ülke genelinde bir karantina bulunmamakta olup, hâlihazırda Kozani İlinin Voio Belediyesine bağlı Damaskina ve Dragassia köylerinde karantina uygulaması sürdürülmektedir.

IV.Başkonsolosluklarımızın Mesai Düzeni BağlamındaAlınan Tedbirler:

Yunan makamlarının, virüsün yayılmasının önüne geçilmesi amacıyla yaptıkları, mecbur kalmadıkça evden çıkmama yönündeki telkinleri doğrultusunda, Yunanistan’daki Başkonsolosluklarımız, sadece acil işlemler için şahsi müracaat kabul etmektedir.

Bu çerçevede;

-Kendisini rahatsız hisseden veya hastalık belirtisi gösteren ziyaretçilerin Başkonsolosluklarımızagelmemelerini,

-Zorunlu hallerde sadece işlem sahiplerinin Başkonsolosluklarımızagelmelerive beraberlerinderefakatçi bulundurmamalarını,

-Kronik hastalığı olanve/veyaileri yaştaki müracaat sahiplerinin mümkünseBaşkonsolosluklarımızı ziyaretlerini, salgının bitimine kadar ertelemelerini önemle rica ederiz.

İçinden geçilen bu olağanüstü dönemde Başkonsolosluklarımıza aşağıda kayıtlınumaralardanerişilmesi mümkündür.Sözkonusu numaralar,7/24çalışır durumdadır. Gerektiği takdirde,Başkonsolosluklarımızlae-posta vesosyal medya hesapları üzerindenmesajladailetişim kurulabilir.

Atina Pire Başkonsolosluğu00 30 694 656 48 70

Gümülcine Başkonsolosluğu00 30 694 277 93 33

RodosBaşkonsolosluğu​​0030694 000 63 88

Selanik Başkonsolosluğu00 30 697 026 05 65

TürkiyeCumhuriyetiDışişleri Bakanlığı/

Konsolosluk Çağrı Merkezi​​0090 312 292 29 29

V. COVID-19’la mücadele kapsamında ülkemizce alınan tedbirlerin aşağıdaki internet adresinden takip edilmesi mümkündür:https://hsgm.saglik.gov.tr/tr/covid19

Saygıyla duyurulur.

Pazartesi - Cuma

8:30 - 12:00

Başvuru saatleri: 08:30 - 12:00
2.3.2020 Temiz Pazartesi (Dini gün)
25.3.2020 Ulusal Bağımsızlık Günü (Milli gün)
17.4.2020 20.4.2020 Paskalya
1.5.2020 Emek ve Dayanışma Günü
8.6.2020 Kutsal Ruh Bayramı (Dini gün)
31.7.2020 Kurban Bayramı'nın birinci günü
28.10.2020 Ohi günü (Milli gün)
29.10.2020 Cumhuriyet Bayramı
25.12.2020 26.12.2020 Noel