Vatandaşlarimiza Dolandiricilik Konusunda Uyari

Atina - Pire Başkonsolosluğu 07.02.2019

Son dönemlerde Başkonsolosluğumuza, çoğunlukla sosyal medya üzerinden tanıştıkları özellikle Yunanistan, Bulgaristan ve Romanya uyruklu, iyi derecede Türkçe konuşan bazı yabancı bayanların, vatandaşlarımızı, başta evlenme olmak üzere çeşitli vaatlerle kandırdıkları, vatandaşlarımızın iyi niyetlerini ve yardım duygularını istismar ederek, yüklü miktarda paralarını da aldıktan sonra ortadan kaydoldukları ve vatandaşlarımızı ciddi anlamda mağdur ettikleri yönünde çok sayıda şikayet ulaşmaktadır.

Başkonsolosluğumuza vatandaşlarımızca aktarılan bilgilerden; sözkonusu yabancı bayanların, evlenmek amacıyla Türkiye’ye gelebilmelerinden önce, vatandaşlarımızdan çeşitli maddi, ailevi veya sağlık problemleri bahanesiyle kendilerine para gönderilmesini talep ettikleri; veya Türkiye’ye gitmek üzere havaalanına geldiklerini ve üzerlerinde ziynet eşyası bulunduğu için veya başka gerekçelerle polis tarafından alıkonulduklarını, polisin serbest kalmaları için para gönderilmesini istediğini söyledikleri anlaşılmaktadır. Tarafımıza vatandaşlarımızca aktarılan şikayetlerde farklı hikayelerin de kullanılmakta olduğu görülmektedir.

Keza tarafımıza aktarılan bilgilerden, bu şahısların belli miktarda para aldıktan sonra ortadan kayboldukları ve bir daha kendilerinden haber alınamadığı öğrenilmektedir. Sözkonusu yabancı bayanların vatandaşlarımıza ilettikleri telefon ve kimlik bilgileri de genellikle sahte çıkmaktadır. Bu kişiler ile tarafımızdan iletişime geçilmeye çalışıldığında ise numara kapatılmakta ve kişiyle görüşmek mümkün olamamaktadır.

Diğer taraftan, böyle bir durumda, karşı tarafça dolandırılmış olunduğu bilahare fark edilse dahi, herhangi yasal bir sözleşmeye dayanmadan, kişilerin kendi rızaları ile para göndermeleri sonucu gelişen bu tarz dolandırıcılık olaylarının ispatı ve faillerinin yakalanarak gerekli cezaya çarptırılması oldukça zor bir süreç olmaktadır. Tarafımızdan Yunan polis makamlarıyla yapılan temaslarda bu kişilerin dolandırıcılık çetesi oldukları uyarısı iletilmiştir.

Bu nedenle, vatandaşlarımızın özellikle sosyal medya üzerinden tanıştıkları ve çeşitli bahaneler ve vaatlerle kendilerinden para isteyen kişilere karşı ihtiyatlı olmaları, ilerde oluşabilecek bir mağduriyetin önlenmesi açısından isabetli olacaktır.Benzer konuyla ilgili olarak Emniyet Genel Müdürlüğümüz İnterpol-Europol Dairesi Başkanlığının duyurusuna aşağıdaki uzantıdan ulaşılabilir.

http://www.interpol.pol.tr/Duyurular/Sayfalar/EvlilikVaadiyleDolandiricilik.aspx

Vatandaşlarımıza saygıyla duyurulur.


T.C. Atina-Pire Başkonsolosluğu

Pazartesi - Cuma

8:30 - 12:00

Başvuru saatleri: 08:30 - 12:00
2.3.2020 Temiz Pazartesi (Dini gün)
25.3.2020 Ulusal Bağımsızlık Günü (Milli gün)
17.4.2020 20.4.2020 Paskalya
1.5.2020 Emek ve Dayanışma Günü
8.6.2020 Kutsal Ruh Bayramı (Dini gün)
31.7.2020 Kurban Bayramı'nın birinci günü
28.10.2020 Ohi günü (Milli gün)
29.10.2020 Cumhuriyet Bayramı
25.12.2020 26.12.2020 Noel